Samto – er en spritny boform.
Over 1,29 millioner voksne danskere bor alene. Det er lig med eller flere end par-husstande. Og tallet er voksende. Vi er tvunget til at tænke helt andre boformer. Hvis ikke alle skal gå til i ensomhedens mørke (jo jo – jeg ved godt ikke alle, der bor alene føler sig ensomme, men en del gør).
Når jeg kigger på mit netværk af ikke mindst single kvinder i den halvmodne alder – så længes mange efter én at komme hjem til. Lave mad med. Se fjernsyn med osv.
Det er IKKE “Hotel Romantik”, som er løsningen for mange. Det er til gengæld fællesskab med et andet menneske. Omsorg. Nærhed. Nærvær. Kærlighed er meget andet end kærester.
Jeg har i mange år haft idéen til Sambo/samsenior. Det er IKKE “Ollekolle”. Det er ikke et større bofællesskab. Det er et forpligtende bofællesskab mellem to mennesker, som er matchet.
Min idé kræver, at huse/boliger indrettes anderledes. At nybyggerier tager højde for en helt ny form for bolig.
I det område, hvor jeg selv bor, lever mange især modne kvinder alene i ganske store huse. Disse huse kunne sagtens med en ferm arkitekt indrettes til to personer – med hver sin “afdeling” og fælles køkken, stue, have osv. Så man har en del af hjemmet, som er privat, og anden del der er fælles.
Jeg opridser lige mine tanker:
- Samto – forpligtende bofællesskab mellem to personer
- Matches gennem fx app/hjemmeside ifht interesser, uddannelse, køn (hvis man vil have samme eller andet køn) osv
- Lejligheder og huse bygges/indrettes – så der er tænkt to personer med hver sin private afdeling (soveværelse og bad) og så fælles køkken og stue i midten
- Husregler – og kontrakt ifht økonomi (også hvordan man kan opsige det).
- Life-science tænkt ind
Hvis du er interesseret i at arbejde videre med Samto – så kontakt mig endelig på vibeke@vibekemanniche.dk. Idéen er god – rigtig god – men vi har brug for arkitekter og nogen, som vil være med til at udvikle konceptet.
Fremtiden bringer færre og færre parforhold, som “holder livet ud”. Omvendt savner mange, som bor alene, en af komme hjem til.
Tænk nyt og åben sindet – giv det en chance. Måske er det også noget for dig.

2 kommentarer
Jette Jøker
Lyder interessant. Tænker bare jeg er for gammel (75) men er ellers frisk og handlekraftig. Meget lidt familie.
admin
Der er ingen aldersgrænse – det handler om viljen 🙂